07
03
2021

Strój do ćwiczenia iaido z perspektywy kobiety

Właściwie dobrane, wygodne i poprawnie ubrane elementy stroju do iaido

pomagają w treningu, studiowaniu form i podnoszeniu swoich umiejętności.

Zaczęłam ćwiczyć iaido w 2000 roku, 21 lat temu. W tym okresie używałam wielu strojów, pasów i biustonoszy sportowych. Wykonane były z różnych materiałów, w różnych rozmiarach i kolorach. Na początku nawet kilka bluz sama uszyłam z białego, bawełnianego prześcieradła i zafarbowałam w garnku farbką do tkanin 😉 Na szczęście tamte czasy są już za nami i stroje do iaido są dostępne w sklepach internetowych w Polsce i za granicą.

 

Wiele kobiet podczas zgrupowań i seminariów pytało mnie o sprzęt i ubiór, z jakich korzystam. Chcę, by moje wieloletnie doświadczenie i informacje w tym artykule pomogły w doborze najlepszego stroju i sprzętu do ćwiczenia iaido.

 

Dobrze uszyta bluza i plisowanie spodnie (hakama) są tak skrojone i mają wystarczającą ilość materiału, by dobrze leżeć na ciele i umożliwiać wykonywanie swobodnych ruchów. Właściwie skrojone rękawy w bluzie pomogą łatwo podnieść ręce z mieczem do góry i nie wysuną się spod hakama, zostawiając nad pasem sfałdowany „obwarzanek”. W Polsce mamy kilku rodzimych producentów lub hurtowników sprowadzających towar na przykład z Chin. Oferują oni dość proste ubrania w niskiej cenie, są one dobre na start. Jednakże z mojego doświadczenia japońskie firmy i sklepy internetowe oferują lepiej skrojone i uszyte stroje, ponieważ mają doświadczenie i wiedzą jak dobrze wykonać swoje tradycyjne ubrania.

Wygodny stanik sportowy

Najważniejsze są szerokie, elastyczne ramiączka

Przetestowałam wiele modeli z różnych firm. Najważniejsze są szerokie, elastyczne ramiączka, które nie uciskają mięśni barków przy podnoszeniu rąk, podczas cięć.

Bardzo wygodny stanik sportowy, którego używam (dodatkowo etycznie produkowany, zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju, co zawsze jest plusem) można znaleźć tutaj: biały i czarny. Ma szerokie gumowe paski, które miękko leżą na barkach i nie krępują ruchów. Ten top bardzo dobrze podtrzymuje biust. Świetnie sprawdza się też podczas treningów kendo, które zawierają wiele elementów biegania i podskakiwania.

Pas do iaido - OBI

Świetnie sprawdza się węższy, elastyczny pas

Kobiety są zazwyczaj niższe i drobniejsze, używanie węższego pasa niż tradycyjny o szerokości około 10 cm jest wygodniejsze i pasuje do proporcji ciała. Od 2015 używam elastycznego obi o szerokości 8 centymetrów. Dzięki konstrukcji z gładkiego materiału na zewnątrz i szerokiej gumy w środku, pozwala na bardzo swobodne poruszanie pochwą miecza za pasem (saya biki).

 

Popularne kaku obi z bawełny pod wpływem potu robią się bardzo sztywne i trudno w nich efektywnie poruszać saya. Tradycyjne jedwabne kaku obi są lepsze, bardziej śliskie, ale z mojego doświadczenia nadal zbyt szerokie.

juban, gi i hakama do iaido, czyli podkoszulek, bluza i spodnie

Japońskie gi i hakama są najlepiej skrojone

Strój do iaido – iaigi lub montsuki to tradycyjnie męskie ubrania. Podczas wielu zgrupowań w Japonii i w Europie obserwowałam sposób noszenia stroju do iaido, a przede wszystkim hakama u kobiet sensei ćwiczących iaido z 7 i 8 dan.

Są dwa sposoby wiązania hakama u kobiet:

  1. Hakama zawiązana w talii, fizycznie najwęższym miejscu tułowia kobiety. Zaletą wiązania hakama w talii jest to, że pas i hakama nie przemieszczają się do góry w trakcie wykonywania form. Jeśli chcecie nosić w ten sposób hakama, to trzeba kupić trochę dłuższą niż wynika to ze standardowych rozmiarówek w sklepach, które są podawane dla mężczyzn, noszących tradycyjnie hakama niżej, na biodrach.
  2. Hakama zawiązana na biodrach, mężczyźni tradycyjnie noszą hakama w ten sposób, z górnym paskiem (himo) zawiązanym na górnej części kości biodrowych. Jeśli zastosujecie tą metodę podczas treningu, to od czasu do czasu, trzeba będzie dokonywać korekt stroju, ze względu na przemieszczający się do góry pas i hakama (z szerszych bioder na węższą talię).

Przetestowałam obydwa warianty i preferuję wiązanie hakama na biodrach. Dystans pomiędzy mieczem i rękami jest wtedy większy i łatwiej go dobyć bez spinania i podnoszenia lewego barku. Tysiące powtórzeń nienaturalnego i niepoprawnego ruchu mogą doprowadzić do kontuzji.

Lubię ćwiczyć w tym gi i hakama, w kolorze białym i czarnym. Pas dołączony do zestawu, to inny model niż ten, o którym pisałam powyżej.

Juban, nazywany również shitagi to podkoszulek, którego zadaniem jest wchłonąć pot i przedłużyć żywotność bluzy – gi. Najlepiej sprawdzają się wykonane z bawełny i jedwabiu.

Znalezienie odpowiedniego sprzętu i sposobu jego używania wymaga podejmowania prób i szukania najlepszych rozwiązań. Najważniejszy jest komfort, tak by skupić się na studiowaniu form i poprawnych ruchów ciała. Dobry sprzęt jest trwały, oszczędza czas i energię, pozwala cieszyć się treningiem i podnosić umiejętności władania mieczem.

 

Wszystkie powyższe informacje wynikają z mojego, osobistego doświadczenia. Chcę, by informacje w tym artykule pomogły w doborze najlepszego stroju i sprzętu. Żaden z produktów nie jest sponsorowany, żaden z linków nie jest linkiem partnerskim.

 

Magdalena Bidzińska
5 dan iaido, 3 dan kendo
instruktorka sportu o specjalności kendo
email: iaido@.iaido.gliwice.pl